A megyei szakaszt még március 10-én tartották Szatmár megyében. Ekkor öt csapat kvalifikálta magát az országos döntőbe: három csapat a hatodik osztályból, és két csapat a hetedik osztályból.
A hatodikosok közül akkor első helyen a Szatmárnémeti 10-es Számú Általános Iskola párosa, Máté Dóra és Botos Viktória végzett (felkészítő tanáruk Kótai Mónika), második helyen a Művészeti Líceum diákjai, Kécz Timea és Szilágyi Mátyás kerültek ki a versenyzők közül (felkészítőjük Csorján Árpád), harmadik helyen pedig a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum csapata - Karikás Mátyás és Szász Ádám - végzett (felkészítőjük Barkóczi Éva).
A hetedik osztályból továbbjutott két csapat közül első helyen végzett a Kölcsey Ferenc Főgimnázium kettőse, Keresztúri Dániel Zsolt és Zab Adrienn Fanni, míg a második helyen is a kölcseysek végeztek, Sztankovics Alexandra és Antal Mátyás (mindkét csapat felkészítője Csorján Árpád).
Az esemény történelmi jelentőségű helyszínen vette kezdetét, hiszen az 1823-ban épített egykori Megyeházán, éppen a rendezvény helyszínéül szolgáló teremben hangzott el Gábor Áron emlékezetes mondata: „Lészen ágyú!"
"A vetélkedő nehezen született meg, a tantárgy 18 év tanítása után, de annál szebb és érdekesebb verseny lett. Komplex megmérettetésben van része a diákoknak, nemcsak az ismereteiket mérik össze, hanem a múltunkban való kutatási folyamatban is részt vesznek, arra vezetve őket, hogy a magyarságukban, az identitásukban találjanak erőt és megleljék gyökereiket" – értékelte a versenyt dr. Rüsz Fogarasi Enikő, a Babeș Bolyai Tudományegyetem Történelem Filozófia Karának dékán helyettese, az értékelő bizottság elnöke.
Az eredményt tekintve taroltak a szatmáriak, ugyanis mindkét korosztályban sikerült helyezést elérni. A hatodikosok voltak a legeredményesebbek, mivel a Művészeti Líceum csapata (Kécz Times és Szilágyi Mátyás) nem csak a második helyet szerezte meg, hanem egy különdíjat is elhozhattak, melyet a legnépszerübb dramatizálásért kaptak („Vak Béla és a krónikás”).
A hetedikesek is nagyon szépen teljesítettek, nagyon szoros versenyben a harmadik helyet tudták megszerezni, úgy, hogy a második helyről 0,05 ponttal maradtak le. Mindkét csapat felkészítője Csorján Árpád történelem tanár volt.
Szilágyi Mátyás, a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum diákja első alkalommal vett részt a tantárgyversenyen. „Nagyon érdekel a magyarság történelem, és nagyon jó dolognak tartom, hogy tanulhatjuk történelmünket, amit kevés kisebbség mondhat el magáról” – hát értékeljük, hogy gyerekeink tanulhatják történelmünket.